آیا گناباد برای بحران احتمالی آمادگی دارد ؟
گسل دشت بیاض پس از 54 سال فعال شد

zaminlarze

گسل دشت بیاض که در سال 1347 بشدت فعال شد و شهرهای فردوس ، قاین و کاخک را لرزاند و خسارات جبران ناپذیری ببار آورد ، امروز مجددا فعال شد و منطقه را لرزاند .

زلزله سال 47 شهر کاخک را کاملا نابود کرد و حدود پنج هزار نفر از مردم بیگناه را از بین برد ، فرهنگ و اقتصاد مردم کاخک را نابود کرد و این منطقه را صدها سال به قهقرا برد .

مسولان شهرستان گناباد و البته شهر کاخک در آن زمان نیز نتوانستند رونق اقتصادی گذشته را برگردانند و صنایع بومی منطقه را احیا کنند تا جایی که امروز دیگر از صنایع کوچک آهنگری ، مسگری ، پارچه بافی ، تبذیلی کشاورزی و دام و طیور آن منطقه خبری نیست .

تا امروز هشدارهای زیادی داده شده بود که گسل موجود در این منطقه که از دشت بیاض خراسان جنوبی شروع شده  ، از کاخک می گذرد و تا فردوس ادامه دارد ، بلاخره روزی فعال خواهد شد و هیچکس نمیداند شدت زمین لرزه این بار چقدر خواهد بود ؟

شدت زمین لرزه سال 1347  ، 7/9 درجه در مقیاس ریشتر بود و زلزله امروز چهاردهم فروردین 1401 فقط 3/9 درجه بود . این شاید هشداری باشد برای مردم ساکن در منطقه و البته مسولان شهرستان تا علاج واقعه را قبل از وقوع پیدا کنند .

امروز با خبر شدیم که فرماندار شهرستان گناباد به مسولان امدادی شهرستان اعلام آماده باش داده است ، که اقدامی در خور تقدیر ، لازم ، ولی کافی نیست .

سالها است که شهرک اسکان اضطراری در برنامه ستاد بحران استانداری خراسان رضوی قرار گرفته است ولی تا کنون متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته ، پیگیری و اجرایی نشده است . این شهرک قرار بود در جنوب شهر گناباد ( حد فاصل گناباد و کاخک احداث شود که تا کنون به نتیجه نرسیده است .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی