بررسی تجربی یک آفت گیاهی مهلک
کرم سرشاخه خوار ، چیستی و چرایی

سالهاست که آفت کرم سرشاخه خوار بلای جان درختان مثمر شده است . پدیده ای با منشا نامعلوم که بدلیل همزمانی با خشکسالی گسترده و طولانی طغیان کرده و همچنان قربانی میگیرد .

 

susk1

به گزارش صبح گناباد ، آفت تقریبا فراگیر کرم سرشاخه خوار ، مدتها است که به باغات کشاورزان حمله ور شده و همچنان با قدرت فعالیت میکند .مشاهدات تجربی نشان میدهد که علیرغم ترسالی و آبیاری منظم ( و در مواردی بیش از حد ) باغات ، اما کرم سرشاخه خوار در منطقه بخش کاخک شهرستان گناباد با شدت بیشری به باغات حمله ور شده است . شخصا معتقد هستم که مساعد بودن هوای فصل بهار ( رطوبت و گرمای مناسب ) باعث شده است که سوسک سرشاخه خوار بیشتر تخم ریزی کند و البته بارندگی و آبیاری بیش از نیاز نیز درختان را ضعیف کرده است .

 

این آفت که در مرحله لاروی ، به شکل کرم است بیشترین آسیب رامیرساند . این موجود پس از خروج از تخم ( در اواسط خرداد تا نیمه تیرماه ) به داخل ساخه نفوذ کرده و در قسمت میانی شاخه ها با ایجاد تونلی که معمولا هر دو طرف آن بسته و غیرقابل نفوذ است به سمت تنه درختان حرکت کرده و در حدود اواخر مردا به بعد ، دور ساخه را میخورد که پس از آن شاخه آلوده در اثر باد یا نشسن پرندگان می افتد ، گاهی هم شاخه آلوده نمی افتد و روی درخت می ماند .

 

لاروها در طول زمستان فعالیت نداشته و در داخل تونل گرم و عیر قابل نفوذ منتظر بهار می مانند . در اواسط اردیبهش ماه ( بسته به دمای میط ) لاروها به تدریج تبدیل به شفیره شده و با سوراخ کردن ساقه خشک شده بیرون می آیند .

 

susk

 

گفته شده است که سوسک این موجود میتواند بوسیله باد تا کیلومترها پرواز کند .

 

مقاومت این آفت

 

بدلیل اینکه این آفت در داخل ساقه فعالیت میکند ، به سموم شیمیایی مقاوم است . کرم سرشاخه خوار دمای 31 درجه زیر صفر را تحمل میکند ( آزمایش تجربی نگارنده ، این کرم دمای 31 درجه زیر صفر فریزر را تحمل کرد ) .

 

روشهای مبارزه

 

هرچند که سموم شیمیایی تاثیر چندانی ندارد ، ولی استفاده از سمومی که بوی تندی دارند برای فراری دادن سوسکها موثر است . بوی گازوییل هم میتواند این نقش را داشته باشد ( از پاشیدن گازوییل روی درخت خودداری نمایی ) . این حشره به گلهای سفید رنگ مثل پیاز و هویج علاقمند است و یکی از راهکارهای مبارزه در بهار ، کاشت هویج و پیاز است که میتوان سوسکها را از روی گلها جمع آوری و معدوم کرد .

 

مبارزه فیزیکی باید در طول تابستان ادامه داشته باشد . در این فصل با مشاهده خشکیدن برگها باید شاخه آلوده را برید و سوزاند ( توجه داشته باشید که معمولا شاخه آلوده به راحتی می شکند ولی کردم 10 تا 15 سانتیمتر پایینتر است .

بدترین فصل ، فصل پاییز است که کرمهای تازه فعال شده از طریف ساقه های بسیار کوچک وار ساقه های قطور میشوند و میتوانند یک شاخه با قطر 10 تا 15 سانتیمتر را فقط در عرض سه یا چهار روز از بین ببرند و این یعنی از بین رفتن فعالیت چند ساله یک کشاورز . در طول بهار و تابستان نیز باغات را با ریز مغزیها ( کودهای کامل ) تقویت کرده و به میزان کافی آبیاری نمایید .

 

رضا مقیمی کاخکی / مهرماه 99

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی